2020 UEFA Euro qualifying schedule, group standings: England, Spain aim to remain perfect

We are just over a year away from the start of 2020 UEFA European Championship, which will be unlike any other edition of the competition we’ve seen. There are still 24 participants but this time around there will be no host country for the Euros. Instead, 12 different cities in 12 different countries from all over the continent will host matches. From Ireland all the way east to Russia, the Euros begin on June 12, 2020 and end on July 12, 2020, with the final at London’s Wembley Stadium.

The top two teams in each group below will qualify directly to the competition, while the four remaining spots will come from the UEFA Nations League playoffs. Below you’ll find the standings, scores and schedule from Euro 2020 qualifying, plus how to stream or watch the matches on TV.

How to stream, watch on TV

All of the matches can be streamed on fuboTV (Try for free), as Univision will carry the games in Spanish and ESPN+ will carry the games in English throughout the competition.

Group A GP W D L GD PTS

England

2

2

0

0

+9

6

Czech Republic

3

0

0

1

-1

6

Kosovo

3

1

2

0

+1

5

Montenegro

4

0

2

2

-7

2

Bulgaria

4

0

2

2

-2

2

March 22
Bulgaria 1, Montenegro 1
England 5, Czech Republic 0

March 25
Kosovo 1, Bulgaria 1
England 5, Montenegro 1

June 7
Czech Republic 2, Bulgaria 1
Montenegro 1, Kosovo 1

June 10
Kosovo 3, Bulgaria 2
Czech Republic 3, Montenegro 0

Sept. 7
Kosovo vs. Czech Republic, 9 a.m. ET
England vs. Bulgaria, 12 p.m. ET

Sept. 10
England vs. Kosovo, 2:45 p.m. ET
Montenegro vs. Czech Republic, 2:45 p.m. ET

Oct. 11
Czech Republic vs. England, 2:45 p.m. ET
Montenegro vs. Bulgaria, 2:45 p.m. ET

Oct. 14
Bulgaria vs. England, 2:45 p.m. ET
Kosovo vs. Montenegro, 2:45 p.m. ET

Nov. 14
Czech Republic vs. Kosovo, 2:45 p.m. ET
England vs. Montenegro, 2:45 p.m. ET

Nov. 17
Bulgaria vs. Czech Republic, 12 p.m. ET
Kosovo vs. England, 12 p.m. ET

Group B GP W D L GD PTS

Ukraine

4

3

1

0

+7

10

Luxembourg

4

1

1

2

-1

4

Serbia

3

1

1

1

-2

4

Portugal

2

0

2

0

0

2

Lithuania

3

0

1

2

-4

1

March 22
Luxembourg 2, Lithuania 1
Portugal 0, Ukraine 0

March 25
Ukraine 2, Luxembourg 1
Portugal 1, Serbia 1

June 7
Lithuania 1, Luxembourg 1
Ukraine 5, Serbia 0

June 10
Serbia 4. Lithuania 1
Ukraine 1, Luxembourg 0

Sept. 7
Lithuania vs. Ukraine, 12 p.m. ET
Serbia vs. Portugal, 2:45 p.m. ET

Sept. 10
Lithuania vs. Portugal, 2:45 p.m. ET
Luxembourg  vs. Serbia, 2:45 p.m. ET

Oct. 11
Portugal vs. Luxembourg, 2:45 p.m. ET
Ukraine vs. Lithuania, 2:45 p.m. ET

Oct. 14
Lithuania vs. Serbia, 2:45 p.m. ET
Ukraine vs. Portugal, 2:45 p.m. ET

Nov. 14
Portugal vs. Lithuania, 2:45 p.m. ET
Serbia vs. Luxembourg, 2:45 p.m. ET

Nov. 17
Luxembourg  vs. Portugal, 9 a.m. ET
Serbia vs. Ukraine, 9 a.m. ET

Group C GP W D L GD PTS

Northern Ireland

4

4

0

0

+5

12

Germany

3

3

0

0

+11

9

Netherlands

2

1

0

1

+3

3

Estonia

4

0

0

4

-8

0

Belarus

3

0

0

3

-11

0

March 21
Netherlands 4, Belarus 0
Northern Ireland 2, Estonia 0

March 24
Germany 3, Netherlands 2
Northern Ireland 2, Belarus 1

June 8
Northern Ireland 2, Estonia 1
Germany 2, Belarus 0

June 11
Northern Ireland 1, Belarus 0
Germany 8, Estonia 0

Sept. 6
Estonia vs. Belarus, 12 p.m. ET
Germany vs. Netherlands, 2:45 p.m. ET

Sept. 9
Estonia vs. Netherlands, 2:45 p.m. ET
Northern Ireland vs. Germany, 2:45 p.m. ET

Oct. 10
Belarus vs. Estonia, 12 p.m. ET
Netherlands vs. Northern Ireland, 2:45 p.m. ET

Oct. 13
Belarus vs. Netherlands, 12 p.m. ET
Estonia vs. Germany, 2:45 p.m. ET

Nov. 16
Germany vs. Belarus, 2:45 p.m. ET
Northern Ireland vs. Netherlands, 2:45 p.m. ET

Nov. 19
Germany vs. Northern Ireland, 2:45 p.m. ET
Netherlands vs. Estonia, 2:45 p.m. ET

Group D GP W D L GD PTS

Republic of Ireland

5

3

2

0

+4

11

Denmark

4

2

2

0

+10

8

Switzerland

3

1

2

0

+2

5

Georgia

4

1

0

3

-4

3

Gibraltar

4

0

0

4

-12

0

March 23
Switzerland 2, Georgia 0
Republic of Ireland 1, Gibraltar 0

March 26
Republic of Ireland 1, Georgia 0
Switzerland 3, Denmark 3

June 7
Georgia 3, Gibraltar 0
Denmark 1, Republic of Ireland 1

June 10
Denmark 5, Georgia 1
Republic of Ireland 2, Gibraltar 0

Sept. 5
Denmark 6, Gibraltar 0
Republic of Ireland 1, Switzerland 1

Sept. 8
Georgia vs. Denmark, 12 p.m. ET
Switzerland vs. Gibraltar, 12 p.m. ET

Oct. 12
Georgia vs. Republic of Ireland, 9 a.m. ET
Denmark vs. Switzerland, 12 p.m. ET

Oct. 15
Gibraltar vs. Georgia, 2:45 p.m. ET
Switzerland vs. Republic of Ireland, 2:45 p.m. ET

Nov. 15
Denmark vs. Gibraltar, 2:45 p.m. ET
Switzerland vs. Georgia, 2:45 p.m. ET

Nov. 18
Gibraltar vs. Switzerland, 2:45 p.m. ET
Republic or Ireland vs. Denmark, 2:45 p.m. ET

Group E GP W D L GD PTS

Hungary

4

3

0

1

+2

9

Slovakia

3

2

0

1

+5

6

Croatia

3

2

0

1

+1

6

Wales

3

1

0

2

-1

3

Azerbaijan

3

0

0

3

-7

0

March 21
Croatia 2, Azerbaijan 1
Slovakia 2, Hungary 0

March 24
Wales 1, Slovakia 0
Hungary 2, Croatia 1

June 8
Croatia 2, Wales 1
Hungary 3, Azerbaijan 1

June 11
Slovakia 5, Azerbaijan 1
Hungary 1, Wales 0

Sept. 6
Slovakia vs. Croatia, 2:45 p.m. ET
Wales vs. Azerbaijan, 2:45 p.m. ET

Sept. 9
Azerbaijan vs. Croatia, 12 p.m. ET
Hungary vs. Slovakia, 2:45 p.m. ET

Oct. 10
Croatia vs. Hungary, 2:45 p.m. ET
Slovakia vs. Wales, 2:45 p.m. ET

Oct. 13
Hungary vs. Azerbaijan, 12 p.m. ET
Wales vs. Croatia, 2:45 p.m. ET

Nov. 16
Azerbaijan vs. Wales, 12 p.m. ET
Croatia vs. Slovakia, 2:45 p.m. ET

Nov. 19
Slovakia vs. Azerbaijan, 2:45 p.m. ET
Wales vs. Hungary, 2:45 p.m. ET

Group F GP W D L GD PTS

Spain

5

5

0

0

+10

15

Sweden

5

3

1

1

+5

10

Norway

5

2

2

1

+3

8

Romania

5

2

1

2

+5

7

Malta

5

1

0

4

-10

3

Faroe Islands 5 0 0 5 -13 0

March 23
Malta 2, Faroe Islands 1
Sweden 2, Romania 1
Spain 2, Norway 1

March 26
Spain 2, Malta 0
Norway 3, Sweden 3
Romania 4, Faroe Islands 1

June 7
Spain 4, Faroe Islands 1
Norway 3, Romania 3
Sweden 3, Malta 0

June 10
Norway 2, Faroe Islands 0
Romania 4, Malta 0
Spain 3, Sweden 0

Sept. 5
Sweden 4, Faroe Islands 0
Norway 2, Malta 0
Spain 2, Romania 1

Sept. 8
Romania vs. Malta, 12 p.m. ET
Spain vs. Faroe Islands, 2:45 p.m. ET
Sweden vs. Norway, 2:45 p.m. ET 

Oct. 12
Faroe Islands vs. Romania, 12 p.m. ET
Malta vs. Sweden, 2:45 p.m. ET
Norway vs. Spain, 2:45 p.m. ET 

Oct. 15
Faroe Islands vs. Malta, 2:45 p.m. ET
Romania vs. Norway, 2:45 p.m. ET
Sweden vs. Spain, 2:45 p.m. ET 

Nov. 15
Norway vs. Faroe Islands, 2:45 p.m. ET
Romania vs. Sweden, 2:45 p.m. ET
Spain vs. Malta, 2:45 p.m. ET 

Nov. 18
Malta vs. Norway, 2:45 p.m. ET
Spain vs. Romania, 2:45 p.m. ET
Sweden vs. Faroe Islands, 2:45 p.m. ET

Group G GP W D L GD PTS

Poland

4

4

0

0

+8

12

Israel

5

2

2

1

+1

8

Austria

4

2

0

2

+1

6

North Macedonia

5

1

2

2

-2

5

Slovenia

4

1

2

1

+4

5

Latvia

4

0

0

4

-12

0

March 21
Poland 1, Austria 0
North Macedonia 3, Latvia 1
Israel 1, Slovenia 1

March 24
Israel 4, Austria 2
Poland 2, Latvia 0
Slovenia 1, North Macedonia 1

June 7
Austria 1, Slovenia 0
Poland 1, North Macedonia 0
Israel 3, Latvia 0

June 10
Austria 4, North Macedonia 1
Slovenia 5, Latvia 0
Poland 4, Israel 0

Sept. 5
Israel 1, North Macedonia 1

Sept. 6
Austria vs. Latvia, 2:45 p.m. ET
Slovenia vs. Poland, 2:45 p.m. ET

Sept. 9
Latvia vs. North Macedonia, 2:45 p.m. ET
Poland vs. Austria, 2:45 p.m. ET
Slovenia vs. Israel, 2:45 p.m. ET

Oct. 10
Austria vs. Israel, 2:45 p.m. ET
North Macedonia vs. Slovenia, 2:45 p.m. ET
Latvia vs. Poland, 2:45 p.m. ET

Oct. 13
Poland vs. North Macedonia, 2:45 p.m. ET
Slovenia vs. Austria, 2:45 p.m. ET

Oct. 15
Israel vs. Latvia, 2:45 p.m. ET

Nov. 16
Slovenia vs. Latvia, 12 p.m. ET
Austria vs. North Macedonia, 2:45 p.m. ET
Israel vs. Poland, 2:45 p.m. ET

Nov. 19
North Macedonia vs. Israel, 2:45 p.m. ET
Latvia vs. Austria, 2:45 p.m. ET
Poland vs. Slovenia, 2:45 p.m. ET

Group H GP W D L GD PTS

France

4

3

0

1

+9

9

Turkey

4

3

0

1

+7

9

Iceland

4

3

0

1

0

9

Albania

4

2

0

2

+2

6

Moldova

4

1

0

3

-8

3

Andorra 4 0 0 4 -10 0

March 22
Turkey 2, Albania 0
Iceland 2, Andorra 0
France 4, Moldova 1

March 25
Turkey 4, Moldova 0
Albania 3, Andorra 0
France 4, Iceland 0

June 8
Iceland 1, Albania 0
Moldova 1, Andorra 0
Turkey 2, France 0

June 11
Albania 2, Moldova 0
France 4, Andorra 0
Iceland 2, Turkey 1

Sept. 7
Iceland vs. Moldova
France vs. Albania, 2:45 p.m. ET
Turkey vs. Andorra, 2:45 p.m. ET

Sept. 10
Albania vs. Iceland, 2:45 p.m. ET
France vs. Andorra, 2:45 p.m. ET
Moldova vs. Turkey, 2:45 p.m. ET 

Oct. 11
Andorra vs. Moldovia, 2:45 p.m. ET
Iceland vs. France, 2:45 p.m. ET
Turkey vs. Albania, 2:45 p.m. ET 

Oct. 14
France vs. Turkey, 2:45 p.m. ET
Iceland vs. Andorra, 2:45 p.m. ET
Moldova vs. Albania, 2:45 p.m. ET

Nov. 14
Turkey vs. Iceland, 12 p.m. ET
Albania s. Andorra, 2:45 p.m. ET
France vs. Moldova, 2:45 p.m. ET 

Nov. 17
Albania vs. France, 2:45 p.m. ET
Andorra vs. Turkey, 2:45 p.m. ET
Moldova vs. Iceland, 2:45 p.m. ET 

Group I GP W D L GD PTS

Belgium

4

2

0

0

+4

6

Russia

4

1

0

1

+2

3

Kazakhstan

4

1

0

1

-1

3

Scotland

4

1

0

1

+3

3

Cyprus

4

1

0

1

-1

3

San Marino 4 0 0 2 -7 0

March 21
Kazakhstan 3, Scotland 0
Cyprus 5, San Marino 0
Belgium 3, Russia 1

March 24
Russia 4, Kazakhstan 0
Scotland 2, San Marino 0
Belgium 2, Cyprus 0

June 8
Russia 9, San Marino 0
Belgium 3, Kazakhstan 0
Scotland 2, Cyprus 1

June 11
Kazakhstan 4, San Marino 0
Belgium 3, Scotland 0
Russia 1, Cyprus 0

Sept. 6
Cyprus vs. Kazakhstan, 12 p.m. ET
San Marino vs. Belgium, 2:45 p.m. ET
Scotland vs. Russia, 2:45 p.m. ET

Sept. 9
Russia vs. Kazakhstan, 2:45 p.m. ET
San Marino vs. Cyprus, 2:45 p.m. ET
Scotland vs. Belgium, 2:45 p.m. ET

Oct. 10
Kazakhstan vs. Cyprus, 10 a.m. ET 
Belgium vs. San Marino, 2:45 p.m. ET
Russia vs. Scotland, 2:45 p.m. ET

Oct. 13
Kazakhstan vs. Belgium, 9 a.m. ET
Cyprus vs. Russia, 12 p.m. ET
Scotland vs. San Marino, 12 p.m. ET

Nov. 16
Cyprus vs. Scotland, 9 a.m. ET
Russia vs. Belgium, 12 p.m. ET
San Marino vs. Kazakhstan, 12 p.m. ET

Nov. 19
Belgium vs. Cyprus, 2:45 p.m. ET
San Marino vs. Russia, 2:45 p.m. ET
Scotland vs.Kazakhstan, 2:45 p.m. ET

Group J GP W D L GD PTS

Italy

5

5

0

0

+14

15

Greece

5

4

0

1

+5

12

Bosnia and Herzegovina

5

2

1

2

+3

7

Finland

5

2

0

3

-1

6

Armenia

5

1

1

3

-3

4

Liechtenstein

5

0

0

5

-18

0

March 23
Bosnia and Herzegovina 2, Armenia 1
Italy 2, Finland 0
Greece 2, Liechtenstein 0

March 26
Finland 2, Armenia 0
Bosnia and Herzegovina 2, Greece 2
Italy 6, Liechtenstein 0

June 8
Armenia 3, Liechtenstein 0
Finland 2, Bosnia and Herzegovina 0
Italy 3, Greece 0

June 11
Armenia 3, Greece 2
Italy 2, Bosnia and Herzegona 1
Finland 2, Liechtenstein 0

Sept. 5
Italy 3, Armenia 1
Bosnia and Herzegovina 5, Liechtenstein 0
Finland 1, Greece 0

Sept. 8
Armenia vs. Bosnia and Herzegovina, 2:45 p.m. ET
Finland vs. Italy, 2:45 p.m. ET
Greece vs. Liechtenstein, 2:45 p.m. ET

Oct. 12
Bosnia and Herzegovina vs. Finland, 12 p.m. ET
Italy vs. Greece, 2:45 p.m. ET
Liechtenstein vs. Armenia, 2:45 p.m. ET

Oct. 15
Finland vs. Armenia, 12 p.m. ET
Greece vs. Bosnia and Herzegovina, 2:45 p.m. ET
Liechtenstein vs. Italy, 2:45 p.m. ET

Nov. 15
Armenia vs. Greece, 12 p.m. ET
Finland vs. Liechtenstein, 12 p.m. ET
Bosnia and Herzegovina vs. Italy, 2:45 p.m. ET

Nov. 18
Greece vs. Finland, 2:45 p.m. ET
Italy vs. Armenia, 2:45 p.m. ET
Liechtenstein vs. Bosnia and Herzegovina, 2:45 p.m. ET